"Building a Second Brain"
"Progresyvus apibendrinimas nėra metodas atsiminti kuo daugiau - tai yra metodas kuo daugiau pamiršti" - Tiago Forte.
Tai nėra knygos apžvalga. Tai yra mano kelias link būdo neapkrauti smegenų faktų kaupimu, o naudoti jas efektyviam mąstymui, su Antrųjų smegenų pagalba.
Prieš keletą metų pradėjau ieškoti būdo, kaip susikurti savo wiki arba asmeninę žinių bazę. Susigalvota failų katalogavimo ir pavadinimų sistema jau nebeveikė efektyviai, gaišino laiką ir buvo nuobodi. Nežiūrint į tai, kad net ir žinant kur yra ieškomas failas, koks yra failo pavadinimas - failų paieška užtrukdavo. Net ir mintinai žinant failo turinį, kartais būtina ne improvizuoti, o pateikti jį tiksliai: kaip klientui parsisiųsti senesnę programos versiją, kokie yra aktyvavimo žingsniai, reikalingos STR lentelės su darbo sąlygų koeficientais arba ribiniais liauniais ir panašiai. O jeigu žinau, kad kažkoks toks failas yra, bet nežinia kur jis ir nežinia kokiu pavadinimu, tuomet jau tenka kapstytis po tris dešimtmečius kauptą skaitmeninį turtą, kuris išmėtytas gabalais šen bei ten.
Pradėjau domėtis informacijos rinkimo ir sisteminimo būdais, ieškojau, kas tiktų man. Kriterijai buvo paprasti: mano sistema turi būti nesudėtinga, nereikalaujanti daug priežiūros ir pakeitimų, veikianti be papildomų programų, lanksti ir ne varginanti bei įkvepianti jos laikytis."Tobula sistema, kurios nenaudojate, nėra tobula sistema" - Tiago Forte. Aš galvoju kitaip. Net ir naudojama sistema nėra tobula, visada galima padaryti geriau. Ieškojau ne sistemos, kurią imčiau ir pradėčiau taikyti aklai, bet gabaliukų, kuriuos pasiskolinęs iš kitų kūrėjų patirties, galėčiau pritaikyti sau. Ne kurti iš naujo, bet papildyti ir pagerinti.
Pradžia buvo su David Allen "Getting Things Done" ir įvairiomis jos interpretacijomis. Po to radau Niklas Luhmann "Zettelkasten", tada - Sönke Ahrens "How to Take Smart Notes" ir galiausiai - Forte Labs tinklaraštį, kurį seku jau keletą metų. "Building a Second Brain" knyga yra natūrali šios grandinės seka. Tačiau įdomu, kad dauguma šių resursų asmenines žinias mato kaip pagrindą mąstymui bei ryšių paieškai, o kaip galutinį pritaikymo tikslą - rašymą. Aš ne rašytojas. Rašymas nėra nei mano veiklos tikslas, nei pomėgis. Tačiau man tai netrukdo šiose sistemose pamatyti tiesiogines sąsajas su savo darbo sritimis. Tai netrukdo, o netgi padeda neįsijausti ir nesivadovauti aklai sistema, kuri yra gal būt yra tobula kažkam, bet ne man.
- Aš matau galutinį įrašą, kuriame yra tik viena pagrindinė mintis - kaip funkciją, kuri atlieka tik vieną veiksmą,
- Žiūriu į progresyvų apibendrinimą arba paryškinimų paryškinimą (pagal David Kadavy "Digital Zettelkasten") - kaip į kodų perrašymą ir optimizavimą,
- Į straipsnio komponavimą iš atskirų įrašų - kaip į programos modulį iš atskirų funkcijų,
- Į daugkartinį įrašo panaudojimą - kaip į šablonus projektams ir inžinerinių skaičiavimų ataskaitoms.
Galiausiai ir Tiago Forte apibendrina, kad "Nėra vienintelio teisingo būdo kaip kurti Antrąsias smegenis. Jūsų sistema gali atrodyti chaotiška kitiems, tačiau jeigu ji skatina tobulėti ir yra patogi, ji yra gera." Mano sistema jau tapo geresne nei paieškų pradžioje, tačiau tikrai dar nėra "beveik tobula". "Building a Second Brain" - tikslingas žingsnis galvojant apie save ateityje. Dar vienas žingsnis pirmyn.
Verta perskaityti.